ABAP Programlama Dili

ABAP

ABAP, Advanced Business Application Programming’in kısaltmasıdır. Adından da anlaşılacağı gibi, İş uygulamaları / Kurumsal uygulamalar geliştirmek için kullanılır. JAVA, C# gibi üst düzey bir programlama dilidir.

ABAP
ABAP

SAP şirketine aittir. Açık kaynak olan programlama dillerinden farklı olarak tescilli bir programlama dilidir. SAP uygulama sunucusuna erişmek ve üzerinde uygulamalar geliştirmek için geliştirilmiştir.

Sunucu tarafı programlama dilidir. SAP Netweaver Uygulama sunucusu, ABAP programlarını / kaynak kodunu oluşturmak ve yönetmek için IDE’yi ( Integrated Development Environment) sağlar. Geliştirici, ABAP programlarını doğrudan uygulama sunucusunda geliştirecek ve kaydedecektir. ABAP’ta yazılan programlar, uygulama sunucusunun, sunucu makinesindeki çalışma zamanı ortamında yürütülür.

SAP’nin Business paketi (ERP, CRM, SRM, SCM, PLM ve sektöre özel çözümler paketi) ABAP’ta geliştirilmiştir. ABAP hem prosedürel hem de nesne yönelimli programlama dilidir. SAP uygulama sunucusuna erişmek için yerel makinede kurulu SAP GUI adlı özel bir programa ihtiyacınız vardır.

SAP GUI
SAP GUI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezler kullanmaktadır.